Google Translate‘in geliştiricilere ücretsiz olarak sunduğu servisi, şurada da duyurulduğu üzere, 1 Aralık 2011 tarihinde kapatıldı. Google Translate API’sini kullanmaya devam etmek isteyenlerin, v2 API‘ye geçip, ücret ödemesi gerekecek. Servisin şu andaki fiyatlandırması, 1 milyon karakter için 20$. Aylık 50 milyondan fazla karakter çevirisine ihtiyacı olacakların irtibata geçmesi söylenmiş.

Bu hareketin sebebi, yine Google’ın duyurularına göre, bu servisin suistimal edilmesiymiş. Karşınızda Google gibi sınırsız kaynakları olan bir şirket olunca, insanlar “suistimal” edilebileceğine pek inanmıyorlar haliyle. Bloglarda Google’ın bunu sadece para için yaptığı iddiaları baş gösterdi bile.

Eski API kullanımdan kaldırılınca, haliyle bu API’yi kullanan uygulamalar ve internet siteleri de çalışmaz hale geldi. Çok sık kullanma ihtiyacı hissettiğim Sağ Tıkla ve Çevir Chrome uzantısı da bu uygulamaların içinde. Ben de bu uzantıyı model alarak alternatif bir uzantı yazmak için kolları sıvadım. Bir dahaki yazıda tutorial olarak yayınlamayı düşünüyorum.