Geçenlerde GCC ile basit bir C kodu derlemeye çalışırken, bir defa exe oluşturduktan sonra, tekrar derleme yapmayı denedim ve hata aldım. Hataya göre üzerine yazmaya çalıştığım exe’ye erişimim yoktu veya başka bir işlem tarafından kullanılıyordu. Biraz incelemeden sonra, bu hatanın, yeni oluşturulan exe dosyasına hiçbir iznin atanmamasından kaynaklandığını anladım. Üstüne üstlük bu yeni oluşturulan dosyalar açık görünüyor ve normal yollarla silinemiyorlardı. Bir süre sonra benzer bir hatayı, Microsoft Visual Studio 2010 ile de aldım. İlgili uygulamaları yönetici olarak çalıştırmak da fayda etmiyordu.

Uzun süre hatanın sebebini tespit etmeye çalıştıktan sonra, şu anda linkini bulamadığım bir kaynakta (Visual Studio bugtracker’ı ya da Stackoverflow olması lazım) bir öneri gördüm. Bu öneri, Windows’un “Uygulama Deneyimi (Application Experience)” servisinin kapatılmasının bu hataya yol açabildiğini ve servisi başlatmanın hatayı çözebileceğini söylüyordu. Öyle de oldu.

İşin komik tarafı, yüzlerce kişinin aynı hatayı Visual Studio bugtracker’ına bildirmesi ve Windows 7 forumları üzerinde dile getirmesine rağmen, Microsoft’un bu konuda hiçbir şey yapmaması, hatta bu bildirimleri olumlu sonuçlanmış gibi gösterip sineye çekmesi. Sebep olarak da “hatanın kendileri tarafından tekrar üretilebilir olmamasını” gösteriyorlar. Buna rağmen bir kullanıcı buna çözüm bulabilmiş. Bu da Microsoft rezilliği.

Benim tespit edebildiğim kadarıyla hata GCC ve Visual Studio ile çalışırken oluşabiliyor. Benzer bir durum yaşıyorsanız, kontrol etmenizde fayda var;

Çalıştır > services.msc > Uygulama Deneyimi > Sağ tıklayıp özelliklerden başlangıç türünü “Otomatik” yapın, Uygula dedikten sonra aktif olacak Başlat butonuna basın ve Tamam’a tıklayın. Servis çoktan çalışır durumda ise karşılaştığınız hata bununla ilişkili değil demektir.